O Whose Line

Whose Line Is It Anyway? (skrótowo nazywane Whose Line?) to telewizyjne show w którym czwórka komików odgrywa w całości improwizowane scenki wcielając się w różne postacie. W zabawie ważna jest publiczność, która – tak jak prowadzący – nie tylko narzuca bohaterom role i style do odegrania, ale także sama często uczestniczy w scenkach.

whoseline

Historia Whose Line? sięga roku 1988, gdy w Wielkiej Brytanii program nadawany był w radio. Szybko jednak pojawiła się jego telewizyjna wersja i od razu przypadła do gustu widzom, dzięki czemu show gościło na brytyjskich ekranach przez 10 lat (130 odcinków). W roku 1998 pomysł podchwycił komik Drew Carey, dzięki czemu program pojawił się w amerykańskiej telewizji i nadawany był przez kolejne 8 lat (220 odcinków).

foto1

W Amerykańskiej wersji programu pojawiło się wielu komików, którzy już wcześniej rozśmieszali widzów na Wyspach. Dzięki temu nowa wersja programu była od początku znacznie lepsza od poprzedniczki. Pojawiły się nowe gry, a sam prowadzący zaczął uczestniczyć w zabawie oraz przyznawać innym nic nieznaczące punkty za każdą improwizację.

foto2

Ze względu na sporą liczbę pomyłek i niecenzuralnych określeń Whose Line? nigdy nie było nadawane na żywo. Dzień zdjęciowy zazwyczaj polegał na nagrywaniu wielu różnych scenek, czasami robiąc powtórki, aby następnie wykorzystać gry w kilku odcinkach programu. Wszyscy komicy, oprócz Ryana, zostali gospodarzami teleturniejów lub programów talk-show po zakończeniu przygody z Whose Line?.

newwl

W 2013 roku stacja The CW podjęła decyzję o wykupieniu licencji i wznowieniu programu. Zostało zamówionych 12 odcinków. Do stałej obsady powrócili Wayne Brady, Ryan Stiles i Colin Mochrie. Gospodarzem tej edycji została Aisha Tyler. Na czwartym krześle zasiedli znani z programów opartych na improwizacji Heather Anne Campbell, Jeff Davis i Jonathan Mangum. Oprócz tego w programie pojawiły się całkowicie nowe twarze –  Nyima Funk, Gary Anthony Williams i Keegan-Michael Key.

aisha

W 2014 roku zostanie wyświetlony 10 sezon Whose Line is it Anyway?. Będzie on liczył 24 odcinki. Pojawią się w nim Wayne Brady, Colin Mochrie, Ryan Stiles, Greg Proops, Jeff Davis, Keegan-Micheal Key, Nyima Funk. Brad Sherwood, Gary Anthony Williams, Jonathan Mangum.

Uczestnicy:

image1 image2 image3
Drew Carey Ryan Stiles Colin Mochrie
image4 image5 image7
Wayne Brady Greg Proops Chip Esten
image7 image8 image9
Brad Sherwood Jeff Davis Kathy Greenwood