Historia

Z WLWiki
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Duża część obsady wersji US WliiA?
W górnym rzędzie: Chip Esten, Greg Proops, Brad Sherwood i Linda Taylor.
W środkowym rzędzie: Wayne Brady, Drew Carey i Colin Mochrie.
W dolnym rzędzie: Laura Hall i Ryan Stiles.
"Whose Line is it Anyway?" to produkt odnoszącej wyjątkowe sukcesy spółki Hat Trick Production, działającej w UK. Program wystartował w radiu BBC w 1986 roku, zaś w 1988 roku został przekonwertowany i wystartował jako program rozrywkowy w telewizji Channel 4. W 1989 roku Hat Trick Productions zdobyło nagrodę BAFTA za łamiący konwenanse program improwizacyjny "Whose Line is it Anyway?".

Whose Line pozostawał w ramówce Channel 4 do 1998 roku, kiedy po 9 sezonach odwiedził Hollywood by nagrać ostatni, krótki sezon. Po tym program wykupiła telewizja ABC, zaś WLiiA stało się pierwszym brytyjski show produkowanym w US. Od sezonu kręconego w 1998 roku, Hat Trick wywróciło ramówkę ABC zajmując najkorzystniejszy czas antenowy. Przez cztery lata Whose Line miało stałe miejsce w ramówce, jedynie w 2002 roku został przeniesiony z wtorkowej godziny 20:00 kiedy ABC postanowiło przełożyć program zarówno na poniedziałkowe oraz piątkowe wieczory. To było za dużo dla programu.

W 2003 roku "Whose Line is it Anyway?" nie było w ramówce żadnej stacji pierwszy raz od 13 lat. ABC Family Channel pokazywało "nowe" wydania ze starych nagrań Whose Line, z nowymi grami, które nie były pokazywane wcześniej. W zasadzie nie były to nowe nagrania, tylko pocięte stare nagrania programu, które można było oglądać w poniedziałkowe wieczory.

Stare odcinki można było oglądać w godzinach 21:00, tudzież 22:00 na pomniejszych kanałach, takich jak Comedy Central, które sporadycznie pokazywało odcinki z wersji UK, ABC Family Channel, które pokazywało sezony nagrane dla ABC praktycznie nocą, i na paru innych globalnych kanałach.

Mimo wszystko "Whose Line Is It Anyway?" był pierwszym, a zarazem jedynym improwizowanym programem komediowym w telewizji, który odniósł sukces.

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia