Ad Hoc

Przedstawienie, które proponują krakowscy artyści z Kabaretu PUK i innych, zaprzyjaźnionych zespołów (Kabaret Chwilowo Kaloryfer, Kabaret Który, Grupa Rafała Kmity, Róbmy Swoje, Ucho), to cykl scenek i gier aktorskich tworzonych na bieżąco, w oparciu o sugestie widowni. Każda scenka ma własne zasady i „schemat działania”. Do schematu widownia dokłada brakujące elementy – postacie, które mają odegrać aktorzy; miejsce akcji lub pojedyncze kwestie.
Koncepcję takiej formy widowiska stworzyli w XX wieku teoretycy teatru – Keith Johnston i Viola Spolin (pracowali zupełnie niezależnie od siebie). Z początku improwizowane gry traktowane były jako element „poważnego teatru” lub narzędzie do ćwiczenia warsztatu aktorskiego.
Na grunt komediowo-kabaretowy improwizacje przenieśli komicy działający w amerykańskiej grupie Second City (jej członkiem był między innymi John Belushi). Przedstawienia tworzone ad lib zyskiwały coraz większa popularność i z czasem wywalczyły sobie własną niszę w Stanach Zjednoczonych – stały się osobnym gatunkiem komedii.
Jest rzeczą naturalną, że wszystko co jest w dzisiejszych czasach popularne prędzej czy później musi trafić do telewizji. Tak stało się też z improwizacją komediową. Pod koniec lat osiemdziesiątych w Wielkiej Brytanii powstało show „Whose line is it anyway?” – w którym kilku aktorów improwizuje cały program posiłkując się pomysłami widowni. W kilka lat później program kręcony był już w USA.
Telewizyjne przedstawienia oparte na formacie „WLIIA” zyskały dużą popularność w Niemczech, Francji, Belgii czy też bliższych nam krajach – Litwie i na Węgrzech. Czas na Polskę – spektakl przygotowany przez krakowskich kabareciarzy zawiera w większości gry pochodzące z „Whose line is it anyway?”

W marcu 2009 roku, grupa przyjęła nazwę AD HOC, podkreślając w ten sposób stały skład uczestników Wieczorów Komedii Improwizowanej.

Na Wieczorze Komedii Improwizowanej występują/wystąpili: Aneta Starzec z Kabaretu Który; Agata Słowicka, Tomasz Biskup, Karol Bulski, Alan Pakosz i Michał Próchniewicz z Kabaretu PUK; Marcin Wojciech z Kabaretu Chwilowo Kaloryfer; Karol Wolski z Grupy Rafała Kmity; Tomasz Zatorski i Paweł Sadowski z Kabaretu Róbmy Swoje; Janek Malinowski z Kabaretu UCHO.

Strona internetowa: www.adhoc.art.pl

    Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *